Roland TD-11 ve TD-15 Serileri Arasında Ne Fark Var?

Roland TD-11 ve TD-15 Serileri Arasında Ne Fark Var?

 
Buyurun bakalım ne farkları var..
           
Roland TD-11                                                                                                                                   Roland TD-15

Varsayımsal olarak, yılan derisi çizmeli, güneş gözlükleriyle uyuyan,her performansıyla dünyayı sarsan ve  her istediği tam olarak istediği an olan bir rock star olduğunuzu düşünelim. Hiç düşünmeden sahip olmak isteyeceğiniz V-Drums seti; elektronik davulların zirve noktası, rüya gibi bir çalım keyfine sahip, sınırsız ton ve enstrumanlar diyarı Roland V-Pro serisi TD-30 olurdu. Ve emin olun siz kuliste ayranınızı içerken sahne teknisyeninizde bu durumdan en az sizin kadar mutlu olurdu.
 
Şimdi ise bütçesini düşünmek zorunda olan, çaldığı sahnelere davulunu kendisi taşıyan, hiç olmadı davul zaten ordaysa aklındaki o “efsanevi sound” umutlarını taşıyan, iki gün önce kendisine servis yapan genci tam da sahneye çıkmadan önce mixerin başında görmeye alışkın, ölümcül seviyede yarı profesyonel ama çalışkan bir davulcu olduğunuzu düşünelim. Binbir emekle dizdiğiniz ağaç ve derinin müthiş uyumu davul setiniz, mikrofonlama…bitmek bilmeyen 15 dk’lık upuzuuun bir soundcheck (muhtemelen 7 dk’sı telli çalgıların akordu ve vokal yapan insanın psst ları ses aaa bir ki leriyle geçer.) ve konser biter.
 
Eğer bu size daha yakın bir profilse bir davul taburesi çekip şöyle bir oturun. Herkes ilk örnekte olduğu gibi bir davulcu olamaz, olmasına gerekte yoktur ama davul çalan herkes uygulanışı ve yöntemleri farklıda olsa aynı duygu ve hisleri takip eder ve yaşar. Roland V-Drums serileri de böyle bir elitizmi, ayrımı kabul etmez. 2013 yılında Roland V-Drums serilerinin amiral gemisi TD-30’un devrimsel  teknolojisi, daha uygun fiyatlı V-Tour  Serisi TD-15 ve V-Compact Serisi TD-11 ile ulaşılabilir ama tavizsiz setleri yarattı. Peki ama bunlardan hangisi bana göre? Buyurun bakalım ne farkları var..
 
Modeller arasındaki fark ne?
TD-11 iki farklı kit seçeneği ile karşımıza çıkıyor. İlki 8” tom padleri, trampet için çift triggerlı mesh-head ( file) V-Pad , yine çift triggerlı, tutarak susturabilme özelliği (choke) olan CY-8 zilleri ve uygun fiyatıyla TD-11K.
TD-11 KV ise bu özellikleri tümü çift triggerlı V-Pad ler, Crash ve Ride için özel V-Cymbals kombinasyonuyla yükseltiyor.
Aynı şekilde TD-15 ‘de iki farklı seçenekle sevenlerinin karşısında. TD-15 K serisi tümü mesh head PDX serisi padler ve özel V-Cymbals birlikteliğiyle oluşurken TD-15 KV ise daha profesyonel padler ve en önemlisi  en gerçek çalım hissiyatına sahip, bildiğimiz hi-hat standı ile birlikte kullanılan VH-11 hi-hat ile oluşturulmuş.(hi-hat standı ayrıca satılıyor)
Roland’ın sektörün zirvesinde dalgalanan bayrağı SuperNATURAL teknolojisi destekli “Behavior Modelling” (davranış örnekleme) sayesinde TD-15 ve TD-11 modüllerin (diğer adıyla Beyin) ses ve çalım kaliteleri  ile “Gerçek” enstruman çalım deneyimi sunar. Tetristen bozma kauçuk egzersiz padleri değil.
 
 
TD-11 ve TD-15
TD-11 ve TD-15 modül görünüm ve bazı özellikleri açısından birbiriyle benzeşsede TD-15’in bunlara ek birkaç üstün özelliğide barındırdığını söyleyebiliriz;
Daha fazla enstruman ve davul kiti
Dahili FX (efekt) işlemcisi
Kit Chain özelliği (ard arda istediğiniz kitleri çalmanıza yarar)
Hızlı Edit (düzenleme) özelliği
Metronom ile senkronize aydınlatmalı kontrol tekerleği
Ek pad ve triggerlar için daha fazla giriş imkanı
 
  TD-11 Modul TD-15 Modul
SuperNATURAL Teknoloji? Evet Evet
Enstruman Sayısı 196 500
Kit Sayısı 50 (25 Kit/25 User kit) 100 (50 Kit/50 User kit)
Kit Chain Özelliği Hayır Evet
Enstruman Edit Parametreleri Akort, Susturma, Snare Buzz, Snare Strainer, Ton Rengi, Ses, Pan Akort, Susturma, Snare Buzz, Snare Strainer, Ton Rengi, Ses, Pan
Hızlı Edit Özelliği (Akort, Susturma, Snare strainer) Hayır Evet
Ambiyans ve Efektler Ambiyans (10 tip), 4-band ekolayzır Ambiyans (10 tip), 4-band ekolayzır
Dahili FX İşlemcisi Hayır Evet (10 multi-FX kompresor, saturator, distortion ve daha fazlası)
Kayıtlı  parçalar ve Player Evet (38 kayıtlı + 14 CD ile) Evet (38 kayıtlı + 23 CD ile)
Dahili Click (metronom) Evet Evet
Metronomu sadece kulaklığa gönderme? Hayır Evet
Dahili coach ve zamanlama kontrolü Evet (Zamanlama Kontrolü, Sessiz Sayma ve Isınma) Evet (Zamanlama Kontrolü, Sessiz Sayma ve Isınma
Hızlı Kayıt Özelliği Evet Evet
USB belleğe yedekleme Evet Evet
USB Şarkı Çalıcısı (.wav/.mp3 files) Evet (.wav/.mp3 dosyaları) Evet (.wav/.mp3 dosyaları)
USB Kablosuz bağlantı Evet Evet
USB Audio kayıt Evet (Stereo L/R) Evet (Stereo L/R)
MIDI In/out Out Out
Ek Trigger Giriş Sayısı 1 2
Auxiliary ‘Mix In’ Girişi Evet (3.5mm Jack) Evet (3.5mm Jack)
Illumination Ring with click sync Hayır Evet

TD-11 mi TD-15 mi benim için uygun?
TD-15 özellikle sahne müzisyenleri için çok önemli artı özelliklere sahip iken, TD-11’de V-Drums setleri içerisinde en uygun fiyatlı seçeneği sunar.  Ama her ikiside aynı etkileyici temel özellikleri bünyelerinde barındırırlar. Roland’ın 2012 yılında sunduğu ve sektörün tüm kurallarını değiştiren SuperNATURAL işlemcisi ile güçlendirilmiş TD-11 ve TD-15 modüller, gerçek, etkileyici kit ve ton kütüphanesi, tarihin en iyi hissiyat ve çalım dinamikleri ile ton tutkunları için mükemmel bir oyun alanıdır. İlk yapmanız gereken aklınızdaki performansı gerçekleştirmeye ve gelişiminiz esnasında sizi yarı yolda bırakmayacak bir modele karar vermek olmalıdır. Davul çaldığınız her anın nerde çaldığınızdan bağımsız olduğunu unutmayın. V-Compact serisi TD-11 ev kullanıcıları için uygun fiyat ve  farklı setup seçme imkanları sunarken TD-15, davulunu sahneye kurmaya heveslileri yalnız bırakmayacak özellikleriyle öne çıkıyor.
 
TD-11 ve TD-15 modüllerde Ses Düzenleme İmkanları
Hiçbir zaman bir davul kiti satın alıp, aldığınız gibi kullanmazsınız. Trampet akordu değişir, ölçüler zaman içinde farklılaşır, o deri takılır çok güzel olur sonra diğeri takılır o daha da mı güzel oldu ne demeden bir önceki deriye geri dönülür ve bu liste uzar gider. Aynı şekilde TD-11 ve TD-15 de kullanıcılarına bu alışkanlıklarını sürdürebilecek değişiklikleri yapma ve kitlerini kişiselleştirme imkanı sunar. Hatta neredeyse davulunuzu banyoda mikrofonladığınızda duyacağınız sesle, önünüzdeki ilk stadyum konserinde duyacağınız ses arasında seçim yapmanızı sağlayacak ambiyans efektlerine kadar. Bu noktada TD-15’i karşılaştırma tablolarında TD-11’in önüne geçiren Hızlı Edit özelliği ve dahili FX işlemcisi ile kolaylıkla derinlemesine ton biçimlendirme şansına kavuşursunuz.
 
Yeteneklerinizi geliştirin.
TD-11 ve TD-15’in içerdiği Coach egzersiz programı ile yeteneklerinizi evde yatılı bir Davul eğitmeniniz varmışcasına arttırabilirsiniz. Ek olarak QuickRec özelliği ile performansınızı kaydedip QuickPlay ile hızlıca dinleyebilir, olmadıysa tekrar çalışabilir, olduysa sevinebilir kısaca kendinizi kontrol ederek tüm çalışmalarınızdan daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Ayrıca USB özelliği ile grubunuz yanınızda değilken favori parçalarınızın davulsuz altyapılarını MP3/WAV formatı ile çaldırıp eşlik edebilir, ayarlarınızı saklayabilirsiniz. Bu noktada TD-15 dahili hafızasında daha fazla kayıtlı parça ve canlı performanslarda metronom kullanımında tempoya senkronize bir biçimde yanıp sönen aydınlatmalı ayar tekerleği sunuyor.
 
Son Adım
V-Tour Serisi TD-15 ve V-Compact Serisi TD-11’in takviyesi ile birlikte V-Drums serilerinde herkes için bir şeyler var. İhtiyaçlarınızı belirleyin, bütçenizi düşünün ve en yakınınızdaki Roland bayisine gidip, bana bir çift baget ver diyin,
Çalın, duyun, karar verin..

12.10.2015

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.