BOSS Overdrive ile Muhteşem Tonlara...

BOSS Overdrive ile Muhteşem Tonlara...

 
BOSS'un Sarışınları - Overdrive'lar
Overdrive pedallarından güzel bir ton almanın iki farklı yöntemi vardır. Birincisi pedalınızı bir amfiye bağlayarak ses almak.İkincisi ise amfinin sesini daha da güçlendirmek için amfinin kendi drive soundu'nun üzerine Overdrive pedalını kullanmaktır. Şimdi isterseniz bunların nasıl çalıştığına bir bakalım.
Overdrive pedalları çok fazla distorition sesi eklemeden amfinize sinyal göndererek yüksek seviyede ses almamızı sağlarlar.Bazen tüm amfiler o muhteşem solo seslerini verebilmek için gitarınızdan daha fazla giriş seviyesine ihtiyaç duyarlar. Bu aynen single coil ve humbucker manyetikler arasındaki fark gibidir. Humbucker manyetikler amfiye daha yüksek sinyal göndererek daha yüksek seviye ve daha fazla sustain'li ses oluşturarak, amfinizin daha kolay distortion efektine girmesini sağlar. Steve Ray Vaughen de genellikle overdrive pedalını bu yönde kullanmıştır. Single coil manyetikleri ile sadece distortion'ı artırmadan ses seviyesine biraz daha yüklenmek ve güçlendirmek içindir. Bunu yapabilmek için pedal üzerindeki overdrive kazanç değerini düşük tutup, volume seviyesini yüksek tutmanız gereklidir. Amfinizin distortion efektini az tutun ve overdrive pedalınızın bir ton kontrolü varsa, pedalı açmadan önceki tonunuz ile açtıktan sonra ki tonunuzu aynı şekilde ayarlamaya çalışın. Bu kullanım şekli sololarınızın ses seviyesini güçlendirmeye çok etkilidir.


                                
Overdrive efektinizin ne kadar etkili olduğu amfinize bağlıdır. Bu konuda lambalı amfiler en düzgün çalışan amfileridir. Overdrive pedalını kullanmanın bir diğer yönü ise, amfinizi clean (temiz) tona ayarlayın ve EQ ayarlarınızı Flat (saat 12 yönünde) yapın. Bu şekilde overdrive sesinin en doğal halinin çıkmasına olanak sağlarsınız. Bu durumda pedalın üzerinden biraz daha drive'ı artırabilirsiniz, fakat pedal kapalı ve açık konumlarındayken (volume) ses seviyesinin eşit olması gerekliliğini unutmayın ve buna göre pedal üzerinden seviye ayarınızı yapın. Ama bir yandan unutmayın, pedallarda Hiçbir Kuralı Tanımayın :) Bu yöntemde amfinizin üzerindeki etkisi çok yoktur, burada daha çok pedal üzerindeki yaptığınız ayarların tonunu duyarsınız ve çıkan ton sizin parmak tekniğiniz ile pedalın karakterini verir.Amfi burada sadece sesi yükseltici olarak kullanılır.
 
Sadece bir kavram
Bunlar bir kural değil, sadece bir kavramdır. Bu yazının başlığında da gördüğünüz gibi bu prensipleri kullanarak BOSS Overdrive pedallarından muhteşem tonlar alabilirsiniz. Bunun en iyi yöntemi sizin çalmanızla sesleri denemektir. Müzik marketlerde birbirinden farklı karakterlerde birçok pedal vardır. Belki de bunlardan sadece bir tanesi sizin isteklerinize cevap verebilecektir. 

12.10.2015

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.